healthblog

salpingo-oophorektomie: příprava, vedlejší účinky a zotavení

salpingo-oophorektomie: příprava, vedlejší účinky a zotavení

Salpingoooforektomie je chirurgický zákrok k odstranění vaječníků a vejcovody. Lékaři to mohou doporučit pro léčbu rakoviny, endometriózy nebo mimoděložního těhotenství. V tomto článku se podíváme na důvody salpingooforektomie a jak se připravit na chirurgický zákrok a zajistit hladké zotavení.

Co je to salpingo-ooforektomie?

Salpingo-oophorektomie je chirurgický zákrok, který odstraňuje vaječníky a vejcovské trubice člověka.

Osoba může mít bilaterální salpingo-ooforektomii, kde chirurg odstraňuje jak vaječníky, tak vejcovské trubice, nebo jednostrannou salpingooforektomii, která odstraňuje jednu vaječníku a fallopickou trubici.

může provádět salpingo-ooforektomii nezávisle nebo jako součást celkové hysterektomie, kde také odstraní dělohu.. Existují různé způsoby, jak může chirurg provést salpingooforektomii. Světlo, do pánve. Chirurg poté uzavře dva řezy.

Tento postup je méně invazivní a vyžaduje kratší dobu zotavení než otevřené chirurgické zákroky. Chirurgický zákrok vyžaduje větší řez v břiše nebo pánvi. Toto otevření umožňuje chirurgovi vidět orgány a ručně je odstranit cardiol recenze. roboticky

Robotický postup je podobný laparoskopickému postupu, kromě toho, že používá robotické rameno, aby pomohl chirurgovi najít a odstranit vaječníky a zkumavky.

po operaci

Bez ohledu na to, který postup je prováděn, odstranění vaječníků způsobí, že osoba vstoupí do menopauzy..

Zde se dozvíte více o hormonální substituční terapii.

Kdo potřebuje salpingo-ooforektomii? , včetně:

 • Rakovina vaječníků: Někdy lékař doporučí odstranit celou vaječníku a vejcovskou trubici, nejen nádor nebo růst.
 • Hmotnost vaječníků: Benigní (nekankátní) nádory, cysty nebo abscesy mohou vyžadovat odstranění celé vaječníky nebo vejcovské trubice, zejména pokud hmota vyvíjí tlak na blízké struktury nebo způsobuje bolest nebo tlak.
 • Endometrióza: Endometrióza nastává, když kusy tkáně podobné endometrióze rostou mimo dělohu, včetně vaječníků nebo vejcovody. Tento stav může způsobit silnou bolest a nepohodlí a někdy vyžaduje odstranění dělohy, vaječníků nebo vejcovody. To vyžaduje okamžité odstranění implantovaného embrya. Pokud implantuje ve vodopické trubici, může celá trubice vyžadovat odstranění. zásobování. Torze vaječníků vyžaduje nouzovou chirurgii k obnovení průtoku krve a zabránění umřít vaječníky. Salpingo-oophorektomie. Například ti, kteří nesou geny BRCA1 a BRCA2, mohou chtít mít postup jako preventivní opatření. Může také snížit jejich riziko rakoviny prsu. Co lze očekávat. Mezi několik otázek, na které je třeba přemýšlet, patří:
 • Jak bude chirurgie provedena – otevřená, laparoskopická nebo robotická – a proč?
 • A co problémy s plánováním rodiny? Ukončil jsem děti, nebo bych měl zvážit léčbu zachování plodnosti?
 • Jsem kandidát na hormonální substituční terapii? Proč nebo proč ne? Pokud ne, jak se mohu připravit na chirurgickou menopauzu?
 • Mám přestat užívat léky nebo výživové doplňky?
 • Jak dlouho bude chirurgický zákrok trvat?
 • Budu muset strávit noc v nemocnici?
 • Jaká je očekávaná doba zotavení?
 • Jaká omezení budou po operaci zavedena?

  Lékař by měl před operací přezkoumat a odpovědět na všechny otázky a diskutovat o přípravách, které může člověk provést před operací. Zvláště pokud mají jiné zdravotní problémy.

  Ačkoli lékař poskytne konkrétnější informace, může být někdo pod chirurgický zákrok vyžadován:

 • Vyvarujte se jídla po dobu minimálně 6 Hodiny před postupem
 • Přiveďte někoho, kdo je odvede domů poté Nemocniční taška s pohodlným rouchem a ponožkami, balzámem na rty, toaletní potřeby, a kniha nebo časopis.

  Obvykle je zotavení z laparoskopického nebo robotického postupu snazší a rychlejší než otevřená chirurgie. Půl týdnů (46,3 dní) po operaci. Někteří lidé se však mohou dříve vrátit k pocitu normality nebo se cítí, jako by dosáhli této fáze.

 • Po operaci na sobě volné a pohodlné oblečení
 • Příprava jídla předem nebo požádat milovaného člověka, aby pomohl s každodenními jídly
 • Vyhýbat se potravinám, které způsobují plyn
 • Zřízení pohodlné oblasti zotavení v domácnosti
 • Stolení na léky proti plynu a léky proti bolesti
 • Žádat někoho, aby provedl jakékoli potřebné fyzické úkoly

Lékař by měl být schopen poskytnout další informace o tom, co lze očekávat. Jedná se o rutinní chirurgii a mnoho lidí se vrátí k úrovni předběžné aktivity do 7 týdnů. Oophorektomie může také snížit úmrtnost u osob s časnou diagnózou rakoviny prsu. Studie 2020 však zjistila, že mnoho lidí, kteří mají salpingooforektomii, se necítí náležitě informované o výsledcích posturgie. Konzultace s odborníkem na primární péči před a po zákroku může člověku pomoci vyvinout odpovídající plán obnovy. Vaječníky a vodopické trubice člověka. Výhled na postup je obvykle pozitivní.

 • Zdraví/gynekologie žen

Zdravotní zprávy dnes mají přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařské časopisy a asociace. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

Contents